17 maart 2025 om 13:00
2 minuten lezen

Door gebrek aan zorgbemiddeling wachten patiënten onnodig lang op operatie

Door: Nationale Zorggids / Johanne Levinsky

Patiënten in Nederland wachten langer dan nodig op een operatie of behandeling. Niet omdat er geen snellere opties zijn, maar omdat ziekenhuizen hen niet wijzen op kortere wachttijden elders. Zorgverzekeraars, die bemiddeling kunnen bieden, spelen hierin ook maar een kleine rol. Dat blijkt uit onderzoek van Patiëntenfederatie Nederland onder bijna 10.000 patiënten, zo meldt de organisatie.

Slechts 7 procent van de patiënten kreeg van het ziekenhuis te horen dat ze elders sneller geholpen konden worden. Niet meer dan 4 procent werd gewezen op de mogelijkheid van wachtlijstbemiddeling door de zorgverzekeraar. Dit terwijl snellere zorg in veel gevallen wél mogelijk is. Wie zelf actief op zoek ging of de zorgverzekeraar inschakelde, wist in 49 procent van de gevallen een kortere wachttijd te regelen. Voor bijna een kwart van hen scheelde dit zelfs meer dan vier maanden.

Pijn en onzekerheid

De gevolgen van lange wachttijden kunnen ernstig zijn. Patiënten ervaren pijn, onzekerheid en kunnen minder goed functioneren in het dagelijks leven. Soms verslechtert de gezondheid, wat leidt tot een nog complexere behandeling.  Directeur-bestuurder Arthur Schellekens vindt het onacceptabel dat patiënten maanden langer wachten dan nodigs, simpelweg omdat zorgverzekeraars en ziekenhuizen verzaken.

Actiever wijzen op zorgbemiddeling

“Ziekenhuizen, klinieken en zorgverzekeraars moeten zich hier veel meer voor inzetten, zij hebben een verantwoordelijkheid voor de juiste zorg op de juiste plek. Dat betekent dat ze patiënten actief moeten wijzen op de mogelijkheid dat het op een andere plek eventueel sneller kan. Ook moeten ze patiënten wijzen op het bestaan van zorgbemiddeling”, stelt Schellekens.

Betrouwbare wachttijdinformatie

Een ander probleem is dat wachttijden vaak onduidelijk of onjuist worden gecommuniceerd. Dit maakt het voor patiënten moeilijk om een weloverwogen keuze te maken. Patiëntenfederatie Nederland roept zorgaanbieders daarom op om betrouwbare wachttijdinformatie te verstrekken en deze transparant te delen met patiënten en zorgverzekeraars.

“Het is voor zorgverzekeraars belangrijk dat er meer transparantie komt over de wachtlijsten, om twee redenen. Allereerst om mensen te helpen om via actieve zorgbemiddeling sneller zorg te krijgen en om hier bij het inkopen van zorg rekening mee te houden zodat zorgcapaciteit wordt geoptimaliseerd.  Nu moeten zorgverzekeraars wachten tot de verzekerde zich meldt; daardoor kunnen zorgverzekeraars niet proactief mensen helpen en hebben zij onvoldoende overzicht”, aldus Zorgverzekeraars Nederland.

Wachttijden-assistent

Om patiënten te helpen sneller de juiste zorg te vinden, is Patiëntenfederatie Nederland de campagne ‘Kan het sneller? Soms wel.’ gestart. Via de wachttijden-assistent op ZorgkaartNederland kunnen patiënten direct zien waar ze het snelst geholpen kunnen worden. Ook adviseert de federatie patiënten om altijd hun zorgverzekeraar te bellen en te vragen naar bemiddelingsopties.

Relevante artikelen

Alles van zorgverzekering

Aankomende evenementen

19 May
Nationale AI in de Zorg Congres
  • Noord-Holland
26 May
Dokter in de Zaal: alles over radiologie
  • Drenthe
04 Jun
Hét netwerkcongres over Data en AI
  • Zuid-Holland