16 april 2025 om 08:46
< 1 min lezen

Wetsvoorstel ‘Verbetering beschikbaarheid jeugdzorg’ aangenomen in Tweede Kamer

Door: Nationale Zorggids / Johanne Levinsky

Kwetsbare kinderen wachten vaak veel te lang op hulp. Zeker de meest kwetsbaren kunnen bij complexe verslavingsproblemen of in een crisissituatie niet wachten. En de overheid is ervoor verantwoordelijk om hen hulp te bieden. Het wetsvoorstel ‘Verbetering beschikbaarheid jeugdzorg’ is door de Tweede Kamer aangenomen en moet een einde maken aan de haperingen bij toegang tot de (hoog)specialistische jeugdzorg. Dit meldt Rijksoverheid.

De kern van het wetsvoorstel is dat kinderen die (hoog)specialistische zorg nodig hebben, die ook echt tijdig krijgen. Staatssecretaris Vincent Karremans voor Jeugd vindt het goed nieuws dat het voorstel is aangenomen en nu door kan naar de Eerste Kamer. Het wetsvoorstel verplicht gemeenten om regionaal samen te werken bij het inkopen van complexe jeugdzorg. Nu verschilt die samenwerking sterk per regio. Daardoor ontstaan blinde vlekken, onnodige administratiedruk en onduidelijkheid over waar zorg beschikbaar is.

Verplichte gezamenlijke inkoop

Door de verplichte samenwerking komt er meer lijn in het systeem. De wet schrijft bovendien voor welke vormen van zorg gemeenten minimaal gezamenlijk moeten inkopen. Dat voorkomt dat zeldzame of dure zorg onbereikbaar blijft. De wet zorgt ook voor minder papierwerk. Door uniform te registreren en gegevens te delen, komt er meer overzicht. Denk aan betere vergelijkingen van wachttijden en snellere signalering van knelpunten.

Daarnaast stelt de wet eisen aan de financiële administratie van zorgaanbieders. Dit moet de continuïteit van de zorg beter beschermen. Tot slot krijgt de Nederlandse Zorgautoriteit (NZa) een grotere rol. De Jeugdautoriteit valt voortaan onder de NZa, die ook risico’s in beschikbaarheid van zorg vroegtijdig moet signaleren.

Relevante artikelen

Alles van jeugdzorg

Aankomende evenementen

19 May
Nationale AI in de Zorg Congres
  • Noord-Holland
26 May
Dokter in de Zaal: alles over radiologie
  • Drenthe
04 Jun
Hét netwerkcongres over Data en AI
  • Zuid-Holland