27 maart 2025 om 10:05
< 1 min lezen

CZ voor de rechter gesleept door apotheek die dexmethylfenidaat bij ADHD bereidt

Door: Nationale Zorggids / Johanne Levinsky

Hoewel CZ eerder al door de rechtbank is verplicht om dexmethylfenidaat voor mensen met ADHD te vergoeden, stond de zorgverzekeraar woensdag  toch weer in de rechtszaal. Regenboog Apotheek uit Bavel vindt dat CZ onterecht te veel vragen stelt. Dit meldt het Algemeen Dagblad.

Vijf jaar geleden legde de rechter al vast dat zorgverzekeraars dexmethylfenidaat bij ADHD gewoon moeten vergoeden, mits Amfexa of Ritalin niet werkzaam blijken bij de patiënt. Dexmethylfenidaat is in de Verenigde Staten een zeer populair middel bij artsen, in Nederland is dat stukken minder het geval. Waar er in de VS zo’n 75.000 gebruikers zijn, gaat het in Nederland om tientallen. Het medicijn wordt alleen door Regenboog Apotheek gemaakt en verstrekt. CZ mengt zich hierin door vragen te stellen over doses en versies van het middel.

‘Vragen zijn niet relevant’

Volgens de apotheek oordeelt een arts hierover en hoeft deze geen verdere uitleg te geven. Bovendien is dexmethylfenidaat een erg precies middel om te gebruiken, wat erop neerkomt dat een millimeter meer of minder al een wereld van verschil maakt. Regenboog eist dat CZ en OHRA het middel hoe dan ook vergoeden, maar CZ controleert liever op besteding van het zorggeld. Als de antwoorden niet voldoen of uitblijven, krijgen ADHD-patiënten hun dexmethylfenidaat niet vergoed. “Maar de rechter oordeelde dat CZ moest betalen. De werkzame stof in de langzame en snelle variant is hetzelfde, dus die vraag is niet eens relevant”, zegt manager Jan-Pieter Dupon van Regenboog.

Relevante artikelen

Alles van zorgverzekering

Aankomende evenementen

07 Apr
Zorg & ict
  • Utrecht
19 May
Nationale AI in de Zorg Congres
  • Noord-Holland
26 May
Dokter in de Zaal: alles over radiologie
  • Drenthe